Sprzedaż nieruchomości w drodze licytacji elektronicznej
19 września 2021 roku wchodzi w życie ustawa nowelizująca Kodeks postępowania cywilnego. Wprowadza ona możliwość sprzedaży nieruchomości w ramach postępowania egzekucyjnego w drodze licytacji elektronicznej, obok dotychczasowej formy sprzedaży – tradycyjnego przetargu.
Celem wprowadzenia tej nowej instytucji, jak wynika z uzasadnienia projektu ustawy, jest dalsza cyfryzacja usług publicznych. Zdaniem projektodawcy zmiana pozwoli nie tylko obniżyć koszty, zapewnić wyższy poziom bezpieczeństwa, ale i w znaczący sposób przyczyni się do przyspieszenia postępowań egzekucyjnych. Ma doprowadzić także do zwiększenia transparentności odbywających się przetargów i uniemożliwienia przeprowadzenia zmów między licytantami celem obniżenia ceny nabycia.
Mniejszy dostęp do akt postępowania
Obecny kształt przepisów kodeksu postępowania cywilnego pozwala zainteresowanym nabyciem nieruchomości na zapoznanie się z całością akt postępowania egzekucyjnego. Tak szeroki dostęp do akt postępowania budził zastrzeżenia w związku z konstytucyjnymi gwarancjami ochrony prywatności. Jednocześnie wydaje się zbędny z punktu widzenia potencjalnego nabywcy nieruchomości, który dla określenia swojego zainteresowania zakupem potrzebuje jedynie informacji dotyczących nieruchomości, a nie osoby dłużnika.
Przepis określający zakres dostępu do dokumentów w związku z egzekucją nieruchomości na mocy nowelizacji uległ modyfikacji. Z całością akt postępowania mogą zapoznać się jedynie strony postępowania, czyli co do zasady dłużnik oraz wierzyciel prowadzący egzekucję. Natomiast potencjalny nabywca licytacyjny będzie miał dostęp jedynie do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta